Jak wykonać kosz prostokątny na szydełku? Darmowy wzór.

O ile wzorów na kosze okrągłe i kwadratowe jest cała masa. To kosze prostokątne mogą sprawić wiele problemów. Sama miałam dość sceptyczne podejście czy uda mi się wykonać mój prostokątny kosz… o dziwo odpowiednią podstawę osiągnęłam za pierwszym razem!

Co nam będzie potrzebne: 

  • Szydełko: nr 12
  • Sznurek bawełniany z rdzeniem : 5 mm

Na wykonanie 2 koszy o wymiarach 21 x 42 x 14 i 1 kosza o wymiarach 21 x 42 x 16 potrzebowałam 4 motki sznurka 5 mm o długości 100m.

Planowanie prostokątnego kosza na szydełku – jak osiągnąć właściwe wymiary?

Kosz, a właściwie trzy szydełkowe kosze były mi potrzebne do biurka, które nie miało szuflad, a ja chciałam trochę uporządkować bałagan. Wystające książki i szpargały nie prezentowały się zbyt dobrze…

Zaczęłam od wykonania pomiaru wolnej przestrzeni. Wszystkie trzy pułki miały wymiar: 42 cm długości i 21 cm szerokości. A więc podstawa okazała się proporcjonalna (2x 21 cm szerokości = 42 cm długości). 

Dzięki takiej zależności, mogłam zacząć wykonywać podstawę kosza od środka. Takie proporcje pozwalają na proporcjonalny przyrost robótki z każdym rzędem. Co nie znaczy, że wykonanie prostokątnego kosza o innych wymiarach, również nieproporcjonalnych, nie jest niemożliwe.

Co do wysokości koszy, tu już planowanie nie było takie ważne. Dwie półki miały 14 cm wysokości i jedna półka 17,5 cm wysokości. Ważne było, aby nie przekroczyć tej wysokości.

Jak wykonać prostokątną podstawę kosza na szydełku zaczynając od środka? 

Do wykonania szydełkowych koszy użyłam sznurka bawełnianego z rdzeniem marki Lovely Cottons w kolorze butelkowej zieleni rekomendowane na szydełko w rozmiarach 10-12. Ja wybrałam szydełko numer 12.

Próbka: wykonałam na szydełku 10 oczek, okazało się, że 10 oczek = 20 cm, czyli jedno oczko to 1cm. 

Dzięki temu znów miałam uproszczoną pracę. 1 oczko = 2 cm. To też oznaczało, że wykonanie prostokątnego kosza będzie niezwykle proste.

Obliczenia: 

  • 42 cm długości : 2 cm (oczko) = 21 oczek na długość
  • 21 cm długości : 2 cm (oczko) = 10,5 oczka na szerokość

Oczywiście to wymagało drobnego uproszczenia, i tak na podstawę założyłam 20 oczek na długość i 10 oczek na szerokość.

Skoro wcześniej ustaliłam, że podstawa kosza będzie rosła proporcjonalnie w trakcie szydełkowania to znaczyło, że musiałam zacząć od wykonania oczek na długość. Skoro cała podstawa miała mieć 20 oczek, to w takim przypadku trzeba było zacząć od połowy tej długości, czyli 10 oczek (20 cm). Szerokość z każdym rzędem przyrasta proporcjonalnie.

Schemat prostokątnej podstawy kosza na szydełku zaczynając od środka o wymiarach 21 cm x 42 cm.

1 – wykonaj 11 oczek łańcuszka;

2 – nie obracaj robótki, będziemy pracować na okrągło. Okrążenia zacznij od drugiego oczka łańcuszka licząc od szydełka, wbij się w oczko i wykonaj półsłupek, wykonaj w sumie 9 półsłupków, każdy półsłupek w jedno oczko łańcuszka. Następnie w pierwsze oczko łańcuszka (pierwsze oczko robótki) wykonaj 3 półsłupki, następnie 8 półsłupków po jednym w każde oczko łańcuszka i w ostatnie oczko łańcuszka wykonaj 2 półsłupki. W sumie mamy = 22 półsłupki;

3 – kolejne okrążenia zaczynamy od wykonania 3 półsłupków w półsłupek z poprzedniego okrążenia, (to będzie jeden z rogów), 8 półsłupków w każdy następny słupek, znów 3 półsłupki w jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia (2 róg), 1 półsłupek, 3 półsłupki w jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia (3 róg), 8 półsłupków, 3 półsłupki w jeden półsłupek z poprzedniego okrążenia (4 róg), 1 półsłupek. W sumie mamy = 30 półsłupków;

4 – kolejne okrążenie zaczynamy od wykonania 1 półsłupka w następny półsłupek z poprzedniego okrążenia, 3 półsłupki (1 róg – 3 półsłupki zawsze wykonujemy w środkowy półsłupek 3 półsłupków z poprzedniego rzędu), 10 półsłupków, 3 półsłupki (2 róg), 3 półsłupki, 3 półsłupki (3 róg), 10 półsłupków, 3 półsłupki (4 róg), 2 półsłupki. W sumie mamy = 38 półsłupków;

5 – kolejne okrążenia wykonujemy analogicznie, pamiętając o tym, by zawsze 3 półsłupki przeznaczone na róg wbijać w środkowy półsłupek poprzedniego okrążenia. Robótkę wykonujemy do osiągnięcia pożądanych wymiarów. Zakończyć robótkę.

Schemat boków prostokątnego kosza na szydełku wzorem litery V

Na boki takiego kosza świetnie nadaje się wzór litery V. Ten ścieg jest dość ścisły, a to pozwala utrzymać kosz w odpowiednim kształcie. Również sznurek bawełniany z rdzeniem nie jest tu bez znaczenia. 

1 okrążenie: Aby zacząć wykonywać boki wykonujemy pętelkę na szydełku tak jakbyśmy zaczynały robótkę i zaciągamy ją na szydełku. Szukamy narożnego półsłupka. Wbijamy się w półsłupek od tyłu, a następnie przebijamy się w górę przez następny półsłupek. Nawijamy sznurek na szydełko i przeciągamy go przez te dwa półsłupki, mamy dwie nawinięte nitki na szydełku tak jak do wykonania półsłupka, wykonujemy półsłupek. Teraz znów wbijamy się od tyłu w półsłupek (2 półsłupek od półsłupka, w którym zaczynałyśmy), przebijamy się górę przez następny półsłupek (3 półsłupek licząc od półsłupka, od którego zaczynałyśmy), nawijamy sznurek na szydełko i przeciągamy przez oba półsłupki, wykonujemy półsłupek. 

Znów wbijamy się od tyłu w półsłupek (3 półsłupek licząc od półsłupka, od którego zaczynałyśmy), przebijamy się górę przez następny półsłupek (4 półsłupek licząc od półsłupka, od którego zaczynałyśmy), nawijamy sznurek na szydełko i przeciągamy przez oba półsłupki, wykonujemy półsłupek. I tak dookoła. Od razu przechodzimy do okrążenia numer 2.

2 okrążenie: Teraz wykonujemy po jednym półsłupku w każdy półsłupek poniżej. Po wykonaniu okrążenia od razu zaczynamy do okrążenia numer 3.

3 okrążenie: Teraz zaczynamy wykonywać wzór litery V. Aby wykonać wzór litery V, wbijamy szydełko, nie tak jak dotychczas pod dwie nitki oczka, które tworzyło się na górze półsłupka, ale szukamy dwóch pionowych nitek, które stanowią rozgraniczenie pomiędzy półsłupkami. Wbijamy się między te dwie pionowe nitki i wykonujemy półsłupek. Znów znajdujemy dwie pionowe nitki, które rozgraniczają kolejny półsłupek, wbijamy się między te dwie nitki i wykonujemy półsłupek. I tak na około. Kiedy kończymy okrążenie, płynnie przechodzimy do kolejnego rzędu. Aż do momentu gdy uzyskamy odpowiednią długość. Kończymy trzema oczkami ścisłymi wbitymi w trzy półsłupki. Odcinamy nitkę. Zawiązujemy i chowamy nitkę w oczka.

Jak wykonać uchwyt na szydełku?

Skoro kosz już gotowy, i ma być on w szufladzie to przydałby się jeszcze uchwyt do jego wyciągania.

Wykonujemy pętelkę na szydełku tak jakbyśmy zaczynały robótkę i zaciągamy ją na szydełku. Szukamy miejsca w którym chcemy wykonać uchwyt. Wbijamy się od przodu szydełkiem i przechodzimy za nitką i znów wychodzimy na przód. Wykonujemy oczko ścisłe, następnie wykonujemy kilka oczek łańcuszka. Tyle ile uznasz za stosowne, ja wykonałam 5. Znów szukamy miejsca w którym chcemy zakończyć uchwyt. Wbijamy się od przodu szydełkiem i przechodzimy za nitką i znów wychodzimy na przód, a następnie wykonujemy oczko ścisłe. 

Teraz będziemy wracać. Wykonujemy półsłupek. Jednak nie wbijamy się w górę oczka łańcuszka tylko oplatamy powstały łańcuszek i wykonujemy półsłupek. Wykonujemy tyle półsłupków, aby gęsto zasłonić łańcuszek powstały w poprzednim rzędzie. Zakończyć oczkiem ścisłym, odciąć nitkę, zawiązać nitkę. Przełożyć nitki do wnętrza kosza. Zawiązać i wpleść w kosz. Gotowe!

Robiłyście już kosze na sznurku? Koniecznie pochwalcie się osiągnięciami w komentarzach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: