Jak czytać etykiety na wełnie? Koniec z czarną magią!

Druty, szydełko zakupione? Zatem czas dobrać wełnę! Ale jak to zrobić? Niby wiesz, że aby zacząć dziergać potrzebujesz wełny i narzędzi, ale jak wybrać odpowiednią wełnę? No i co znaczą opisy na jej etykiecie?

Ostatnio pisałam o tym, jaką technikę – robienie na rutach czy szydełkowanie – wybrać na początek swojej przygody z rękodziełem. Teraz dam Ci trochę informacji o tym, co znaczą opisy na etykiecie wełny. Koniec z czarną magią! Teraz wszystko stanie się jasne!

Etykieta na wełnie – jak ją czytać i co znaczą poszczególne elementy

Praktycznie każdy z producentów posiada swoje etykiety, jednak większość z nich umieszcza te same informacje. Jedne etykiety mogą być bardziej rozbudowane, inne mniej. Wszystko zależy od tego ile informacji chce Ci przekazać producent. Jednak na każdej etykiecie powinny znaleźć się przynajmniej sześć informacji: 1) dane producenta; 2) skład – czyli z czego dana włóczka jest zrobiona; 3) zalecany rozmiar drutów czy szydełka, które będą odpowiednie do tej włóczki; 4) długość i ewentualnie waga motka; 5) instrukcja prania oraz miejsce produkcji.

Poniżej opiszę kilka etykiet różnych rodzajów wełny różnych marek, tak żeby przedstawić pewną zależność, tego jak łatwo odnaleźć informacje, na których nam zależy.

Etykiety marki Drops

Wełna Drops ESKIMO (To wełna składająca się w 100% z wełny i jest rekomendowana do filcowania.)

 1. Dane producenta, informacja o produkowaniu wełny w Unii Europejskiej.
 2. Kolor: tutaj 53
 3. Grupa włóczek: tutaj grupa E. Marka Drops posiada bardzo bogatą gamę włóczek. Dzięki pogrupowaniu ich na grupy, łatwiej dobrać zamienniki, które możemy wykorzystać zamiast danej wełny.
 4. Zalecany rozmiar szydełka / drutów: tutaj 8 mm
 5. Próbka: 10×10 cm = 11 sts (oczek) x 15 rows (rzędów). Ta informacja jest przydatna w chwili gdy planujesz wykonać rzecz określonych wymiarów, jak np. sweter. O co tu chodzi? Już wyjaśniam. Producent podaje tutaj, że aby otrzymać próbkę wielkości 10 cm na 10 cm trzeba na szydełku / drutach nr 8 wykonać 11 oczek i 15 rzędów. Dzięki temu wiemy jak rozplanować pracę na sweter. Ale każdy z nas ma inne predyspozycje do dziergania. Niektórzy bardziej ściskają robótkę, inni robią bardziej luźne sploty. Co więc w przypadku, gdy okaże się, że po wykonaniu 11 oczek i 15 rzędów, Twoja robótka nie będzie miała 10×10 cm? Bez paniki. W takiej sytuacji najlepiej zmienić rozmiar szydełka / drutów. Jeśli Twoja robótka jest większa niż 10×10 to znaczy, że Twój splot jest za luźny. Zatem musisz wziąć mniejsze szydełko. Sprawdzaj szydełko do momentu otrzymania jak najbardziej zbliżonych wymiarów 10×10 cm. Jeśli Twoje wymiary są mniejsze niż 10×10 cm to znaczy, że Twój splot jest zbyt ścisły. W takim przypadku weź większe szydełko /druty. Sprawdzaj rozmiar robótki do momentu otrzymania najbardziej zbliżonej próbki. Stosowanie tej metody jest przydatne w chwili, gdy korzystasz z wzorów, które mają określoną liczbę oczek lub wymiary. Bez odpowiedniego dobrania rozmiaru szydełka czy drutów Twoja rzecz, którą chcesz zrobić może okazać się po jej wykonaniu za mała lub za duża.
 6. Waga i długość: tutaj 50 g i 50 m.
 7. Skład: Wełna 100%
 8. Instrukcja prania: znajduje się w środku etykiety, podaje jak obchodzić się z rzeczami, które zostały wykonane z tej wełny.

Etykiety marki Lovely Cottons

Sznurek ze specjalnym rdzeniem, zalecany do wykonywania koszy

 1. Dane producenta: nazwa firmy i strona www.
 2. Skład: tutaj 100% bawełny z recyklingu.
 3. Zalecany rozmiar szydełka / drutów: tutaj 6-8 mm.
 4. Długość: tutaj 200 m.
 5. Instrukcja prania.
 6. Miejsce produkcji: wyprodukowano w Polsce.

Etykiety marki Bobbiny

Sznurek bawełniany typu t-shirt (pochodzą z recyklingu tkanin)

 1. Dane producenta: nazwa firmy i strona www.
 2. Zalecany rozmiar szydełka / drutów: tutaj 12-16 mm.
 3. Długość: tutaj 60 m.
 4. Skład: tutaj 92% bawełna i 8% lycra.
 5. Instrukcja prania.
 6. Miejsce produkcji: wyprodukowano w Polsce

Mam nadzieję, że choć trochę wyjaśniłam oznaczenia znajdujące się na włóczkowych etykietach i teraz już nie będziesz mieć problemu z doborem odpowiedniej włóczki do rozmiaru szydełka czy drutów.

A z jakimi oznaczeniami na etykietach się spotkałaś? Może jakieś oznaczenie Cię nurtuje i nie wiesz co oznacza? Koniecznie daj znać w komentarzu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: