Komin ze wzorem w gwiazdki – darmowy wzór


DIY, kominy, News / czwartek, Lipiec 13th, 2017

Tym razem dzielę się z Tobą darmowym wzorem na komin ze wzorem w gwiazdki. Po raz pierwszy wykorzystałam ten motyw na czapce, więc postanowiłam wykonać do niej w komin w komplecie. Przy okazji poniżej rozpisuję na niego wzór. Tak więc częstuj się. 🙂

Rozmiar i materiał

Komin wykonałam na rozmiar S (długość 61 cm, wysokość 25 cm), do którego użyłam włóczki Drops Nepal w kolorze błękitu oceanu (nr 8911). Ten sam kolor co na czapkę. Na ten rozmiar zużyłam trzy motki. Jeśli chcesz użyć innego koloru, to znajdziesz je w linku powyżej. Do wykonania czapki będzie Ci potrzebne szydełko w rozmiarze nr 6 lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając 12 oczek ścisłych i 14 rzędów otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm. Generalnie, im większego szydełka użyjesz do tej włóczki tym komin będzie luźniejszy.

Wykonanie komina – wzór

Wykonanie komina zaczynamy od wykonania na szydełku nr 6 73 luźnych oczek łańcuszka (rozmiar M/L wymaga wykonania 79 oczek łańcuszka) włóczką Nepal. Następnie zamykamy okręg oczkiem zamykającym w pierwsze oczko łańcuszka. Następnie zaczynamy wzór gwiazdek:

Okrążenie pierwsze: Wykonaj 3 oczka łańcuszka, następnie nabierz 5 oczek zaczynając od 2-ego oczka łańcuszka od szydełka, gdy je nabierasz wbijaj szydełko w tylne pętelki oczek (łącznie 6 pętelek na szydełku), wykonaj jeden narzut i przeciągnij nitkę przez 6 pętelek, przerób 1 oczko łańcuszka tworząc dziurkę nad 6 oczkiem. Od teraz będziesz powtarzać ten schemat: nabierz 1 oczko w otworek 1 oczka z boku ostatniego z 6 oczek, następnie 1 oczko w to samo oczko łańcuszka, czyli tam gdzie było nabierane ostatnie z 6 oczek, następnie 1 oczko wkłuwając szydełko w tylną pętelkę każdego z 2 następnych oczek łańcuszka (łącznie 6 pętelek na szydełku), wykonaj 1 narzut i przeciągnij nitkę przez 6 pętelek, następnie zrób 1 oczko łańcuszka (do tego momentu powtarzamy). Zakończ przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka wykonanego na początku okrążenia.

Okrążenie 2: Zrób 2 oczka łańcuszka, przerób 2 półsłupki w otworek każdej gwiazdki, a następnie zakończ okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 2-gie oczko łańcuszka na początku okrążenia. Razem 36 (rozmiar S/M) lub 39 (M/L) gwiazdek.

Okrążenie 3: Wykonaj tym razem 3 oczka łańcuszka, następnie nabierz 1 oczko w 2-gie i 3-cie oczko łańcuszka od szydełka, następnie 1 oczko wkłuwając szydełko w tylne pętelki każdego z 3 pierwszych półsłupków (łącznie 6 pętelek na szydełku), wykonaj 1 narzut i przeciągnij nitkę przez 6 pętelek. Następnie zrób 1 oczko łańcuszka. Od teraz będziesz powtarzać schemat: nabierz 1 oczko w otworek 1 oczka z boku ostatniego z 6 oczek, a także 1 oczko wkłuwając szydełko w tylną pętelkę tego samego półsłupka, czyli tam gdzie było nabierane ostatnie z 6 oczek, dalej 1 oczko wkłuwając szydełko w tylne pętelki każdego z 2 następnych półsłupków (łącznie 6 pętelek na szydełku), wykonaj 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 6 pętelek oraz wykonaj 1 oczko łańcuszka (koniec powtarzalnego schematu). Zakończ okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia.

Dalej powtarzaj okrążenia 2 i 3, aż wysokość robótki nie osiągnie 24 cm długości (S/M) i 26 cm długości (M/L). Najlepiej, aby na tej wysokości ostatnim okrążeniem było okrążenie 2. Obwód komina powinien mieć ok. 61 cm (S/M) i 66 cm (M/L).

Zakończenie komina

Wykonaj brzeg: 1 oczko łańcuszka (zamiast pierwszego oczka ścisłego), od teraz należy powtarzać: 1 oczko łańcuszka, omiń 1 półsłupek i wykonaj 1 oczko ścisłe w następny półsłupek, koniec powtórzenia. Wzór powtarzalny zrób do końca obwodu i zakończ przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka i zrób supełek.  Taki sam brzeg wykonaj na prawej stronie robótki z drugiej strony komina i zakończ. Komin gotowy!

komin-ze-wzorem-w-gwiazdki-woolsroom

komin-ze-wzorem-w-gwiazdki1-woolsroom

komin-ze-wzorem-w-gwiazdki2-woolsroom

Zapraszam do dziergania, jeśli będziesz mieć problem z wykonaniem wzoru, pisz. Postaram się pomóc. Czekam na Twoje spostrzeżenia co do wzoru. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.