Czapka na szydełku ze wzorem gwiazdek – darmowy wzór


czapki, DIY, News / poniedziałek, Lipiec 10th, 2017

Uwielbiam żywe i nasycone kolory, zwłaszcza w akcesoriach zimowych. A te z kolei powinny zapewniać ciepło i być trwałe. Dlatego tym razem użyłam włóczki Drops Nepal. A poniżej efekt kilku jesiennych wieczorów oraz wzór na samodzielne wykonanie czapki na szydełku ze wzorem gwiazdek.

Rozmiar i materiał

Czapka jak zwykle została wykonana na rozmiar S (rozmiar głowy – 54 cm), do której użyłam włóczki Drops Nepal w kolorze błękitu oceanu (nr 8911). Na ten rozmiar zużyłam dwa motki. Jeśli chcesz użyć innego koloru, to znajdziesz je w linku powyżej. Do wykonania czapki będzie Ci potrzebne szydełko w rozmiarze nr 5 lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając 14 oczek ścisłych x 17 rzędów otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.

Wykonanie czapki – wzór

Czapkę wykonujemy od jej czubka w dół po okręgu. Najpierw na szydełku nr 5 (lub innym, na którym wychodzi Ci próbka o wymiarach 14 oczek ścisłych x 17 rzędów otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm) wykonaj 4 oczka łańcuszka i zamknij pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Pamiętaj, że rozmiar szydełka ma ogromne znaczenie, gdyż jeśli dobierzesz zły rozmiar, to czapka wedle poniższych zaleceń wyjdzie Ci w niewłaściwym rozmiarze. Dlatego pamiętaj o tym, by przed każdym rozpoczęciem pracy wykonać próbkę!

Okrążenie 1: Wykonaj 6 oczek ścisłych w wykonany przed chwilą pierścień podstawy. Pamiętaj, aby pierwsze oczko ścisłe na początku każdego okrążenia zastąpić jednym oczkiem łańcuszka, a także aby podczas zamykania okrążenia wykonać oczko zamykające w wykonane na początku oczko łańcuszka.

Całość czapki przerabiamy tak, aby wykonać wszystkie oczka ścisłe wkłuwając szydełko w tylne pętelki oczek ścisłych w poprzednim okrążeniu.

Okrążenie 2: Wykonaj 2 oczka ścisłe (zamiast pierwszego oczka ścisłego wykonaj oczko łańcuszka) w każde oczko ścisłe z poprzedniego okrążenia (razem powinno być 12 oczek ścisłych, czyli 1 oczko łańcuszka + 11 oczek ścisłych)

Okrążenie 3: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w pierwsze oczko ścisłe, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 18 oczek ścisłych.

Okrążenie 4: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w każde z 2-óch pierwszych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 24 oczka ścisłe.

Okrążenie 5: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w każde z 3-ech pierwszych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 30 oczek ścisłych.

Okrążenie 6: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w każde z 4-ech pierwszych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 36 oczek ścisłych.

Okrążenie 7: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w każde z 5-ciu pierwszych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 42 oczka ścisłe.

Okrążenie 8: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w każde z 6-ciu pierwszych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 48 oczek ścislych.

Okrążenie 9: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w każde z 7-miu pierwszych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 54 oczka ścisłe.

Okrążenie 10: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w każde z 8-miu pierwszych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 60 oczek ścisłych.

Okrążenie 11: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w każde z 9-ciu pierwszych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 66 oczek ścislych.

Kolejne okrążenie (12) tylko w przypadku rozmiaru S/M:
Okrążenie 12: Przerób 1 okrążenie oczek ścisłych (czyli 1 oczko ścisłe w każde oczko ścisłe), ale podczas wykonywania tego rzędu, dodaj równomiernie 3 dodatkowe oczka ścisłe, tak aby łącznie było 69 oczek ścisłych. Aby dodać oczka, wystarczy przerobić 2 oczka ścisłe w jedno oczko ścisłe z poprzedniego okrążenia.

Kolejne okrążenia (12 i 13) tylko w przypadku rozmiaru M/L:
Okrążenie 12: Przez całe okrążenie powtórz: 1 oczko ścisłe w każde z 10-ciu pierwszych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe. I tak przez całe okrążenie, aż uzyskasz 72 oczka ścisłe.

Okrążenie 13: Przerób 1 okrążenie oczek ścisłych (czyli 1 oczko ścisłe w każde oczko ścisłe), ale podczas wykonywania tego rzędu, dodaj 1 dodatkowe oczko ścisłe, tak aby łącznie było 73 oczka ścisłe. Aby dodać oczka, wystarczy przerobić 2 oczka ścisłe w jedno oczko ścisłe z poprzedniego okrążenia.

Kontynuacja dla rozmiarów S/M i M/L:
Długość robótki powinna wynosić w tym momencie ok. 7-8 cm. Następnie przerób 1 oczko ścisłe wkłuwając szydełko w tylną pętelkę każdego oczka ścisłego, aż długość robótki wyniesie 18-19 cm. Następną część czapki będą stanowić gwiazdki. Pamiętaj, aby nie zaciskać zbyt mocno nitki wykonując wzór gwiazdek.

Wzór gwiazdek

W momencie, w którym skończyłaś wykonywać okrążenia czapki, nadal na tym samym szydełku (domyślnie nr 5) wykonaj 3 oczka łańcuszka, następnie nabierz 5 oczek zaczynając od 2-ego oczka łańcuszka od szydełka, gdy je nabierasz wbijaj szydełko w tylne pętelki oczek (łącznie 6 pętelek na szydełku), wykonaj jeden narzut i przeciągnij nitkę przez 6 pętelek, przerób 1 oczko łańcuszka tworząc dziurkę nad 6 oczkiem. Od teraz będziesz powtarzać ten schemat: nabierz 1 oczko w otworek 1 oczka z boku ostatniego z 6 oczek, następnie 1 oczko w to samo oczko łańcuszka, czyli tam gdzie było nabierane ostatnie z 6 oczek, następnie 1 oczko wkłuwając szydełko w tylną pętelkę każdego z 2 następnych oczek łańcuszka (łącznie 6 pętelek na szydełku), wykonaj 1 narzut i przeciągnij nitkę przez 6 pętelek, następnie zrób 1 oczko łańcuszka (do tego momentu powtarzamy). Zakończ przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka wykonanego na początku okrążenia. Tak właśnie wygląda pierwsze okrążenie. 

Okrążenie 2: Zrób 2 oczka łańcuszka, przerób 2 półsłupki w otworek każdej gwiazdki, a następnie zakończ okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 2-gie oczko łańcuszka na początku okrążenia. Razem 34 (rozmiar S/M) lub 36 (M/L) gwiazdek.

Okrążenie 3: Wykonaj tym razem 3 oczka łańcuszka, następnie nabierz 1 oczko w 2-gie i 3-cie oczko łańcuszka od szydełka, następnie 1 oczko wkłuwając szydełko w tylne pętelki każdego z 3 pierwszych półsłupków (łącznie 6 pętelek na szydełku), wykonaj 1 narzut i przeciągnij nitkę przez 6 pętelek. Następnie zrób 1 oczko łańcuszka. Od teraz będziesz powtarzać schemat: nabierz 1 oczko w otworek 1 oczka z boku ostatniego z 6 oczek, a także 1 oczko wkłuwając szydełko w tylną pętelkę tego samego półsłupka, czyli tam gdzie było nabierane ostatnie z 6 oczek, dalej 1 oczko wkłuwając szydełko w tylne pętelki każdego z 2 następnych półsłupków (łącznie 6 pętelek na szydełku), wykonaj 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 6 pętelek oraz wykonaj 1 oczko łańcuszka (koniec powtarzalnego schematu). Zakończ okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia.

Powtórz w sumie 2 razy okrążenie nr 2 i 3, następnie przerób 2-gie okrążenie jeszcze 1 raz (w sumie 6 okrążeń na wysokość, czyli 3 gwiazdki na wysokość).

Zakończenie czapki

Gdy wzór gwiazdek jest gotowy, przerób okrążenie brzegowe w następujący sposób: 1 oczko ścisłe wykonaj wkłuwając szydełko w tylną pętelkę 1-szego półsłupka. Dalej powtarzaj: 1 oczko łańcuszka, omiń 1 półsłupek, 1 oczko ścisłe w następny półsłupek. I tak przez całe okrążenie. No i zakończ! 🙂 Czapka gotowa.

Czapka na szydełku ze wzorem gwiazdek

Czapka na szydełku ze wzorem gwiazdek

Czapka na szydełku ze wzorem gwiazdek

 

Zapraszam do dziergania, jeśli będziesz mieć problem z wykonaniem wzoru, pisz. Postaram się pomóc. Czekam na Twoje spostrzeżenia co do wzoru. 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.