Czapka w kolorze pudrowego różu – darmowy wzór


czapki, DIY, News / sobota, Lipiec 1st, 2017

Już od jakiegoś czasu nosiłam się z zamiarem zrobienia czapki w kolorze pudrowego różu. Czapka w takim kolorze na pewno wniesie odrobinę koloru w te szarobure i ponure pory roku.

Rozmiar i materiał

Czapkę robiłam na rozmiar S (rozmiar głowy – 54 cm) do której użyłam włóczki Drops Lima w kolorze pudrowego różu. Na ten rozmiar spokojnie wystarczą dwa motki. Jeśli chcesz użyć innej włóczki wejdź w link opisujący włóczkę i poszukaj takiej o podobnych wymiarach. Do wykonania czapki będą ci potrzebne dwa zestawy drutów pończoszniczych w rozmiarach 3,5 cm na ściągacz oraz 4cm (lub w zależności od tego jak przerabiasz oczka – luźno czy ciasno – dżersejem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm znalazły się 22 oczka x 30 rzędów).

Wykonanie czapki – ściągacz

Na druty pończosznicze w rozmiarze 3,5 cm należy nabrać 100 oczek (po 25 oczek na drut), a następnie przerabiać ściągaczem (2 oczka prawe + 2 oczka lewe) dookoła, aż jego wysokość osiągnie 4 cm. Po zrobieniu ściągacza należy wykonać jeden rządek na prawo już przy użyciu drutów pończoszniczych w rozmiarze 4 cm.

Czapka w kolorze pudrowego różu na drutach - ściągacz
Czapka w kolorze pudrowego różu na drutach – ściągacz

Wykonanie czapki – wzór

Przez kolejne rzędy należy wykonywać wzór, na który składają się 24 rzędy opisane poniżej.

Rz. 1 – oczka prawe na prawej stronie robotki

Rz. 2-3 – oczka lewe na prawej stronie robótki

Rz. 4 – oczka prawe

Rz. 5 – oczka lewe

Rz. 6-8 – oczka prawe

Rz. 9 – oczka lewe

Rz. 10-12 – oczka prawe

Rz. 13-14 – oczka lewe

Rz. 15-17 – oczka prawe

Rz. 18 – oczka lewe

Rz. 19-21 – oczka prawe

Rz. 22 – oczka lewe

Rz. 23-24 – oczka prawe

Wzór wykonujemy w sposób powtarzalny, aż cała długość czapki będzie wynosić 17 cm długości. Przez kolejne rzędy nadal powtarzać wzór, ale na tej wysokości trzeba zacząć już zamykanie oczek czapki. Jak to robić?

Wykonanie czapki – zamykanie oczek

Tu przydadzą się plastikowe markery, które należy umieścić co 10 oczko począwszy od pierwszego oczka (czyli łącznie 10 markerów). W następnym okrążeniu zamknij oczko, na którym znajduje się marker i oczko po lewej stronie markera.

Kolejny rząd przerób bez zamykania i znów umieść markery, tym razem co 9 oczko począwszy od pierwszego oczka. Znów zamknij tak jak za pierwszym razem.

Następny rząd przerób bez zamykania, tym razem rozmieść na oczkach markery na co 8 oczku począwszy od pierwszego oczka. Następnie wykonaj zamykanie jeszcze co 7, 6, 5, 4, 3, 2 oczka, aż zostanie już tylko 10 oczek, które należy zamknąć na prawo. Teraz przeciągnij nitkę przez te oczka, zaciągnij i zawiąż.

Wykonanie czapki – pompon

Czapka będzie prezentować się bardziej efektownie jeśli zrobisz do niej pompon.  Najlepiej będzie prezentować się taki, który ma ok. 7 cm średnicy.

Czapka w kolorze pudrowego różu na drutach - pompon
Czapka w kolorze pudrowego różu na drutach – pompon

Przyjemnego dziergania!

Czapka w kolorze pudrowego różu na drutach

Czapka w kolorze pudrowego różu na drutach

Czapka w kolorze pudrowego różu na drutach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.